Jenei Fogászat - Fogászati hírek:
Honnan tudom, hogy jól mosom-e a fogamat?
Készült: 2024. júl. 31
Fogmosás: naponta kétszer végezzük, de vajon jól csináljuk? Ha Ön is elgondolkodott már ezen, akkor a legjobb helyen jár! Az alábbiakban átfogó képet adunk a helyes fogmosásról, annak fontosságáról, a leggyakoribb hibákról, a megfelelő eszközök kiválasztásáról, valamint a professzionális fogászati ellátásról is.
Miért fontos a helyes fogmosás?
A fogmosás sokkal többről szól, mint a kellemes lehelet. A rendszeres és helyes fogmosás kulcsfontosságú a szájüregünk és fogazatunk egészségének megőrzésében.
Étkezés után a fogakon egy láthatatlan lepedékréteg alakul ki, amely kedvez a káros baktériumok elszaporodásának. Ha valaki nem mos rendszeresen fogat, ez a lepedék kikristályosodik és fogkővé alakul. A fogkő érdes felszíne pedig további lepedékrétegek lerakódását segíti elő, amelyekben még több baktérium telepedhet meg.
Ha a rendszeres és alapos fogápolás elmarad, először ínygyulladás, majd fogágybetegség alakulhat ki, ami végül a fogak elvesztéséhez vezethet. Emellett fogszuvasodás is kialakulhat.
Íme a legfontosabb okok, amikért oda kell figyelnünk a fogmosásra:
A fogszuvasodás megelőzése
A fogszuvasodás ellen leginkább a megfelelő szájhigiéné kialakításával és fenntartásával védekezhetünk. Ennek legfőbb eszköze a naponta legalább kétszer, megfelelő technikával és eszközökkel végzett precíz és alapos fogmosás. Erre azért is érdemes odafigyelni, mert a fogápolás elhanyagolása és a következtében kialakuló rossz fogak számos további betegség kialakulását okozhatják.
Ínygyulladás megelőzése
Ha odafigyelünk a rendszeres és alapos fogmosásra, máris egy óriási lépést tettünk a fogínygyulladás megelőzése érdekében. A betegség ugyanis – ahogy már említettük – a fogakon képződő lepedékben élő baktériumoknak köszönhető.
Ha tehát ennek túlzott megvastagodását megakadályozzuk, a fogínygyulladás sem tud kialakulni. Ehhez azonban valóban alapos fogtisztításra van szükség, ami magában foglalja a fogselyem, szükség esetén fogköztisztító kefe használatát is.
Ha pedig ezt kiegészítjük azzal, hogy rendszeresen, legalább félévente elmegyünk egy szűrővizsgálatra, indokolt esetben pedig eltávolítják a fogkövet, szinte teljesen biztonságban érezhetjük magunkat. Erre már csak azért is szükség van, mert mindig vannak olyan apró zugok, nehezen elérhető felületek a fogfelszínen, amelyeket otthon lehetetlen megtisztítani.
Rossz lehelet ellen
A kellemetlen szájszag mögött rendszerint olyan betegségek vagy elváltozások húzódnak meg, amelyek megelőzéséért mi magunk is sokat tehetünk. Lássuk, hogy mik ezek:
- Alapos fogmosás naponta legalább két alkalommal.
- Fogselyem, fogköztisztító és nyelvkaparó használata.
- Megfelelő szájvíz alkalmazása.
- Fogszabályozók, harapásemelők, fogfehérítő sínek és kivehető fogsorok szakszerű tisztítása.
- A fogkefék rendszeres cseréje, amire legalább 2-3 havonta szükség van a megtelepedő baktériumok és a sörték kopása miatt.
Nem elhanyagolható az egészséges életmód, a dohányzás, az alkohol és a kávé elhagyása vagy mérséklése, a gyomorproblémákat okozó ételek kiiktatása az étrendből, amelyek hozzájárulhatnak a fogászati panaszokhoz.
Önbizalom növelése
Az egészséges mosoly önbizalmat adhat, és javíthatja az önbecsülést. Ha fogaink szépen ápoltak, szívesebben mosolygunk, nyitottabbak vagyunk az emberek felé, aminek társas kapcsolatainkra is hatása lesz.
A helyes fogmosás jelei
A helyes fogmosási technika elsajátítása és a rendszeres fogápolás kulcsfontosságú a fogínyünk és fogaink egészségének megőrzésében. De honnan tudhatja, hogy jól végzi a dolgát? Íme a legfontosabb jelek, amik arra utalnak, hogy a helyes úton jár:
Tiszta, sima felület: Mosás után a fogainak tisztának és simának kell lenniük. Ha érdes felületeket érez rajtuk, a tisztítás nem volt tökéletes és lepedék maradt a fogakon vagy a résekben.
Egészséges íny: Az egészséges fogíny egyik legfontosabb sajátossága, hogy az halvány rózsaszín; úgy is mondhatjuk, hogy a színezete lágy, és semmi esetre sem élénkpiros. Feszesen tapad a fogakra és helyes (lágy) fogmosási technika esetén nem vérzik, valamint megérintve a páciens nem tapasztal fájdalmat. Nem látszódik semmi jele a gyulladásnak.
Friss lehelet: Ha jól mossa a fogát lehelete friss és üde. Ha szájszagot tapasztal vagy diszkomfortérzetet akár közvetlenül fogmosás után, akkor a tisztítás nem volt eredményes.
További jelek, amikből tudhatja, helyesen mos fogat:
- könnyebb harapás és rágás, élvezetes ízélmények,
- kevesebb fogkő és szuvasodás,
- ritkább és gyorsabb fogorvosi látogatások,
- általános jobb közérzet.
Gyakori fogmosási hibák
A napi fogmosás előnyeinek kiaknázásához fontos, hogy helyes technikával végezzük. Az alábbiakban 10 hibát mutatunk be, amelyet az emberek elkövetnek fogmosás közben.
1. Túl kemény fogmosás
Ez a leggyakoribb hiba, amit az emberek fogmosás közben elkövetnek. Tévhit, hogy a fogmosás ereje az, ami megtisztítja a fogakat. A fogkefe körkörös mozgása az, ami az alapos tisztítást végzi. A túl kemény fogmosás koptathatja a fogzománcot és felsértheti az ínyt, ami érzékenységet okozhat. Ha a fogkefe sörtéi szétnyílnak, akkor túl keményen mos fogat.
2. Helytelen technika
Egyáltalán nem mindegy, hogy és milyen mozdulatokkal mos fogat. A helytelenül végzett fogtisztítással nem érhető el tökéletes eredmény, így mindenképpen szükséges elsajátítania a helyes fogmosási technikát.
3.Túl durva fogkefe
A túl kemény fogkefe hosszú távon komoly problémákat is okozhat. Válasszon puha sörtéjű fogkefét, ha pedig tanácstalan segítünk megtalálni az ideális fogápolási eszközöket.
4. Nem cseréli elég gyakran a fogkefét
A sörték között könnyedén telepszenek meg a baktériumok, ráadásul a fogkefe nagyjából három hónap alatt elveszíti hatékonyságát, így javasoljuk, hogy negyedévente cserélje egy újra.
5. Rossz fogkrém használata
A fogkrém kiválasztásán sok múlik. A fluoridos fogkrémek megvédik a fogakat a szuvasodástól, ám nem szabad őket túlzásba vinni. Ha érzékeny fogai vannak, szenzitív fogkrémet válasszon, a cink tartalmú készítmények segítenek megelőzni a fogkő kialakulását, míg a szemcsés fogkrémek jobban “fehérítik” a fogakat. Emellett kaphatóak speciális termékek is ínyproblémák esetére.
6. Kimarad a nyelv
A nyelv a baktériumok gyűjtőhelye és a rossz lehelet leggyakoribb oka. Amikor végzett a fogmosással, használjon nyelvkaparót a nyelvének megtisztításához, vagy tisztítsa meg a nyelvét a fogkefével. Ez csökkenti a szájban lévő baktériumok számát, és javítja a leheletét.
7. Nem elég hosszú a fogmosás
Bár hosszú időnek tűnik, legalább két percig ajánlott fogat mosni. Ez elegendő idő ahhoz, hogy minden fogat minden oldalról meg tudjon tisztítani. Ha ennél rövidebb ideig szokott fogat mosni, akkor elkapkodja a műveletet.
8. Minden alkalommal ugyanabban a mintában mossa a fogát
Ha mindig a jobb felső fog mosásával kezdi a fogmosást, és a bal alsóval fejezi be, akkor jó esély van rá, hogy minden nap ugyanazokat a területeket hagyja ki. Ennek megelőzése érdekében változtassa meg a fogmosás mintáját.
9. Nem ott mossa a fogat, ahol kellene
A fogmosás elsődleges és legfontosabb célja az ételmaradék és a lerakódott lepedék eltávolítása, ezáltal a káros plakkréteg kialakulásának megelőzése. A legfontosabb területek a fogíny mentén, a fogak között és a hátsó fogaknál vannak. A fogmosást 45 fokban döntött fogkefével, a fogíny mentén kell végezni, különös tekintettel a kis és nagy őrlőfogakra.
10. Nem használ fogselymet és fogköztisztító kefét
Bár ez nem feltétlenül fogmosási hiba, a szájhigiénia szempontjából nagy hiba. A fogmosás csak a fogak bizonyos részeit éri el, a fogselyem és a fogköztisztító kefe használata pedig a teljeskörű tisztításhoz szükséges.
A megfelelő fogkefe kiválasztása
A fogkefe típusa jelentősen befolyásolhatja a fogmosás hatékonyságát, és hatással lehet a fogíny és a fogak egészségére.
Rendelőnkben a Curaprox puha sörtéjű fogkeféit ajánljuk. A Curaprox fogkefék kiváló minőségűek és széles választékban kaphatók, így mindenki megtalálhatja a számára megfelelőt. A Curaprox fogkefék puha sörtéjűek, ezáltal kíméletesek az ínyhez és a fogzománchoz, ugyanakkor hatékonyan távolítják el a lepedéket. A fogkefék kis fejűek, így a nehezen elérhető fogak tisztításához is ideálisak.
A fogkefék mellett a Curaprox több más szájhigiéniai terméket is kínál, mint például a fogköztisztítók, fogkrémek vagy a szónikus fogkefék.
Hagyományos vagy elektromos fogkefe?
A fogkefék között két fő típust különböztetünk meg: a hagyományos és a szónikus fogkeféket. Mindkettőnek megvannak a maguk előnyei, a választás pedig egyéni döntéstől függ.
A hagyományos fogkefék olcsóbbak, nagyon könnyen beszerezhetők, hatalmas a választék belőlük, és nem igényelnek elemet vagy töltőt. Hátrányuk azonban, hogy kevésbé hatékonyak a lepedék eltávolításában, és ínyproblémák esetén nem a legideálisabbak.
A szónikus fogkefék ezzel szemben hatékonyabban tisztítják a fogakat, távolítják el a lepedéket, ínyproblémák esetén is ideálisak, és könnyebb őket használni. Hátrányuk, hogy drágábbak a hagyományos fogkeféknél, kisebb a választék (bár így is elég bőséges) és szükség van töltőre a használatukhoz.
Ha a lehető leghatékonyabb tisztítást keresi, és nem okoz gondot a többletköltség, a szónikus fogkefe jobb választás lehet. Ínyproblémák esetén ezen fogkefék gyengéd rezgései kíméletesebbek lehetnek az ínyhez. Ha alacsonyabb a büdzséje, vagy ha kézi fogkeféhez szokott, a hagyományos fogkefe is hatékony lehet, ha helyesen használja.
A fogmosás ideális időtartama
Nagy általánosságban elmondhatjuk, hogy a javasolt fogmosási idő 2-4 perc, de semmi esetre sem kettő percnél rövidebb idő.
Az időmérés helyett inkább azt javasoljuk, hogy az eredményesség legyen a cél. Rossz technikával 5 perc alatt sem fog jó eredményt elérni, míg helyes fogmosási rutinnal a 2 perc is elegendő lehet. A cél tehát inkább az legyen, hogy a fent leírtak szerint a fogak felszíne sima és tiszta legyen, szánjon elegendő időt és energiát minden fogra, és azok minden részére, illetve ne hagyja ki a nyelvét és a fogközöket sem.
Szájápolási eszközök, amelyek segítenek
Mint fentebb írtuk a fogkefe és a fogkrém kiválasztása nagyon fontos a megfelelő fogápolásban, azonban vannak még eszközök, melyek segítenek a szájhihiéné tökéletesítésében.
A fogselyem igen elhanyagolt szájápolási eszköz, pedig hatalmas segítség és használatával olyan helyeket is meg lehet tisztítani, amit fogkefével nem.
Ha tartózkodik a fogselyemtől, a fogközök precíz tisztítására kiváló alternatíva a fogköztisztító kefe. Ezek a kefék különböző méretekben kaphatók és egyetlen mozdulattal tisztíthatók velük a fogközök.
Rendelőnkben egyedileg mérjük be a fogközök méretét, majd segítünk kiválasztani a megfelelő méretű fogköztisztítót is. Ezek közül szintén a Curaprox eszközeit ajánljuk, mivel ezek rendkívül puha, extra hosszú és kivételesen ellenálló sörteszálakból állnak, így gyengéd és hatékony tisztítást eredményeznek.
A fogak mellett persze a nyelvről sem szabad megfeledkezni. Megtisztíthatja a fogkefével is, de ha tökéletesebb eredményt szeretne, a nyelvkaparó a jó választás.
Ha a fentiek mellett szájvizet is használ a szájápolás során, akkor hatalmas lépést tett a tökéletes fog- és szájápolás felé.
Rendszeres fogorvosi ellenőrzés fontossága
Amellett, hogy helyes technikával és megfelelő eszközökkel végzi a szájápolást, a rendszeres fogorvosi ellenőrzésekről sem szabad megfeledkeznie. Ezek közé tartozik a fogbetegségek kezelése, vagy éppen a fogkőtisztítás is.
Rendelőnkben lehetősége van professzionális fogkőtisztításra is, amely során nemcsak a lerakódott fogkőtől szabadulhat meg, de dentálhigiénikus kollégánk a helyes fogmosási technikát is megmutatja. Emellett több elektromos fogkefét is kipróbálhat, így magabiztosabban tudja kiválasztani az önnek tökéleteset.
Ha szeretné biztosítani, hogy mindig a legjobb fogápolási gyakorlatokat követi, vegye fel velünk a kapcsolatot, hogy egy konzultáció során személyre szabott tippeket adjunk önnek.
Oszd meg
Csatlakozz te is a Jenei fogászathoz