Jenei Fogászat - Fogászati hírek:
Kinek javasolt a fogászati implantáció és kinek nem?
Készült: 2022. nov. 15
A fogászati implantátumok kiváló megoldást nyújtanak a foghiányok pótlására. Nézzük meg, hogy kinek javasoljuk és miért is van rá szükség?
Kinek javasolt a fogászati implantátum?
Az implantológiai beavatkozások javaslatát két tényező befolyásolja döntően: az egyik a beavatkozás során fellépő kockázati tényező, a másik a páciens számára várható eredmény. Nagyon fontos a sebészi beavatkozások közben esetlegesen fellépő kockázati tényezők alapos ismerete a gyakorló, implantológiával foglalkozó orvos számára. Csak ennek a tudásnak a birtokában lehet felelősségteljesen dönteni arról, lehet-e implantátumot behelyezni a páciens állcsontjába vagy el kell állni ettől a megoldástól. A kérdés megválaszolásakor figyelembe kell venni a páciens egyéni habitusát, általános egészségi állapotát és csakis a javallatok, illetve az ellenjavallatok pontos mérlegelését követően tudunk választ adni.
Korhoz kötött-e az implantátum?
A modern szakkönyvek, folyóiratok szerint megfelelő egészségi állapot esetén fogászati implantátumot szinte bárki kaphat, amennyiben az állcsont növekedése már befejeződött (18 éves korig).
A beavatkozásnak felső korhatára nincs.
Mikor javasolt a fogbeültetés?
Implantátum behelyezése olyan foghiány esetén indokolt, amikor a hagyományos eljárásokkal készült fogpótlás esztétikailag, illetve funkcionálisan hátrányt jelent.
Fogászati implantáció javasolt a következő esetekben:
egy fog hiánya (elegendő hely esetén)
egy- vagy kétoldali sorvégi foghiány
túl hosszú sorközi foghiány
fogatlan állcsont
igazolt műanyag elleni allergia
egyes betegségekben, ahol a kivehető fogpótlás veszélyezteti a beteg légzési folyamatait (asztma, epilepszia)
egyes foglalkozások
Fogászati implantátumot kizáró tényezők:
Van néhány kizáró tényező, amikor a páciens egészségi állapota hátrányosan befolyásolhatja az implantáció sikerességét, a beavatkozás pedig veszélyes lehet a beteg szervezetére. Csökkenhet az implantátum „szervülésének” (csontosodásának) esélye, ezért ilyenkor mérlegelnünk kell, hogy érdemes-e ezzel a megoldással próbálkozni a foghiány pótlására. A rizikótényezők kizárólag személyre szabottan mérlegelhetők. Az ellenjavallatokat két csoportba oszthatjuk: általános és helyi ellenjavallatok.
Általános ellenjavallatok:
-daganatos betegségek
-súlyos szív- és érrendszeri betegségek, vérképzőszervi és véralvadási zavarok
-súlyos immunológiai kórkép
-súlyos cukorbetegség (amennyiben a kezelés ideje alatt fokozottan ellenőrzik a vércukorszintet, cukorbeteg is kaphat implantátumot)
-súlyos csontritkulás, erre szedett gyógyszerek
-nagyfokú harapási rendellenesség
-egyes gyógyszerek szedése
-erős dohányzás
-alkohol-, drog- vagy gyógyszerfüggőség
Helyi ellenjavallatok:
-csontszövet olyan fokú hiánya, amely sebészileg sem korrigálható
-anatómiai akadályok, amelyek sebészi úton nem korrigálhatók (korlátozott szájnyitás)
-elhanyagolt szájhigiénia
Bizonyos állapotok nem zárják ki végleg a fogbeültetés lehetőségét:
-terhesség (a röntgenfelvétel készítése káros lehet a magzatra)
-jelentős csonthiány a beavatkozás helyén (ez csontpótlással orvosolható)
Fájdalommentes fog implantáció
Az implantációs műtét általában 30-60 percet vesz igénybe és teljesen fájdalommentes. Az ezt követő 3-6 hónapban következik a gyógyulási szakasz, amikor a beültetett implantátumnak rögzülnie kell az eredeti csontállományhoz, ez az ún. csontosodási szakasz. Ez az időtartam egyénenként változó, az implantátumot behelyező orvos a kontroll vizsgálat alkalmával dönti el, hogy felhelyezhető-e már a korona.
Amennyiben a csontosodás megfelelő mértékű, úgy a pótlás elkészítése a következő lépés. Ehhez még néhány fogorvosi látogatásra szükség van, a lenyomatvételtől, a pontos harapás kialakításáig, hogy tökéletes fogpótlás készülhessen el.
A fogászati implantátum ára
Az implantátum behelyezés árának mégsem a felsoroltak a legfőbb tételei, hanem maga az implantátum anyaga. Alapvető, hogy olyan szövetbarát bioanyagra van szükség, amely nem károsítja szervezetet.
Miért fontos a fogászati implantátum anyaga?
Biztosítania kell a kapcsolatot a környező, elsősorban csontszövetek és az implantátum között. Egyúttal legyen formatartó, nem korrodálódó, kedvező szilárdságú is. A legmegfelelőbb anyag erre az ötvözetlen titánium, amelyet az emberi szervezet teljes mértékben elfogad, nem kell kilökődéstől tartani.
Lehet még alapanyag az alumínium-oxid kerámia, a tantál, netán a kobalt-króm-molibdén ötvözet. Mindegyiknek közös tulajdonsága, hogy akár tíz-húsz évig is kifogástalanul kell működnie.
Milyen fogászati implantátumot válasszunk?
Épp ezért amikor implantátum beültetése mellett döntünk, érdemes a drágább, de jobb minőségű implantátumot választani, hiszen ezzel fogunk együtt élni akár évtizedekig. A jól választott implantátummal semmi gond sem lesz, viszont, ha néhány ezer forint miatt takarékoskodunk, később újabb, akkor akár már kellemetlen beavatkozásoknak nézhetünk elébe.
A jó minőségű implantátum a jó szájhigiéniával rendelkező páciensek estében egy életen át tartó biztos megoldást nyújt a foghiány okozta problémákra.
Implantáció és szájsebészeti kezelések Budapesten a 17 kerületben lévő fogászati rendelőnkben és az Érden működő fogászati magánrendelőnkben!
Tekintse meg részletes árlistánkat!
Kérjen időpontot konzultációra budapesti vagy érdi magánrendelőnkbe!
Oszd meg
Csatlakozz te is a Jenei fogászathoz